CO JE FLOATING?

floating

Tato neobvyklá metoda relaxace nabízí velmi rychlé uvolnění těla i ducha. Toho dosáhneme přibližně hodinovým pobytem ve „floating tanku“ naplněném teplou, hustou a slanou kapalinou, která nadnáší tělo a imituje tak, do značné míry, stav beztíže, protože eliminuje tělesnou gravitaci. Gravitace, která zaměstnává, jak bylo zjištěno, téměř 90% aktivity nervové soustavy je pravděpodobně nejrozsáhlejší příčinou zdravotních problémů člověka – od bolesti páteře, žaludku, končetin, kloubů, až po svalové tenze, které jsou zapříčiněny nesprávným postojem. Antigravitační teorie floatace tvrdí, že tím, že tělo a mozek osvobodíme od zemské tíže, dopřejeme mu přísun energie do daleko hlubších cerebrálních oblastí, do těch, které mají co činit s myslí a vědomím.

Protože je prostor vany uzavřen a člověk uvnitř je oddělen od veškerých vnějších vjemů, dochází snadno k absolutnímu uvolnění pohybového aparátu, kloubů, svalů, ale i vědomí. Účinek zvyšují vířivé trysky vestavěné do dna vany a po obvodu zařízení, které relaxující ovládá zevnitř.

Obecně se doporučuje zůstat co nejdéle ve stavu ticha a klidu, ve druhé polovině relaxační doby lze procítit masážní účinky vířivých trysek, popřípadě nechat na tělo „stékat“ tóny příjemné relaxační hudby. Lidem, kteří trpí fobií z malého prostoru někdy pomůže, když si nechají víko tanku pootevřené.

Jak působí floating na tělo?

Uvolnění se může příznivě projevit na celkovém zdravotním stavu. Zkušenosti potvrzují, že po floataci dochází k zlepšení pohybového aparátu, k odeznění bolestí kloubů i k zvýšení jejich pohyblivosti. Rychleji se hojí zlomeniny a jiná zranění a díky slanému prostředí se celý organismus pročišťuje a vyplavují se odpadní produkty, které způsobují podráždění, únavu i deprese. Krevní řečiště se rozšiřuje, dochází k tzv. vazodilatačnímu efektu – do buněk se dostává víc výživných látek a urychluje se odplavování kyseliny mléčné z těla.

Jak působí floating na psychiku?

Studie finského lékaře dr. Johna Turnera naznačují, že floating redukuje množství stresových biochemických látek a jejich příznivou hladinu udržuje nejen po celé dny, ale i týdny. V průběhu relaxace v tanku dochází k tvorbě endorfinů v mozku a k navození příjemného pocitu euforie. Protože může tento pocit přetrvávat, člověk se začne dobře vyrovnávat s různými stresovými situacemi, stává se vyrovnanějším a přátelštějším, dobře spí, zlepšuje se jeho paměť i výkonnost a snižuje se pravděpodobnost onemocnění.

To ale není všechno. Floatace navozuje produkci mozkových vln alfa a umožňuje dokonce vyladit mozek na vlny theta. To je stav, do něhož se člověk dostává jen díky dlouhodobému cvičení určitých meditačních technik. Dochází rovněž k synchronizaci obou mozkových hemisfér. To vede mimo jiné k vytvoření optimální rovnováhy těla a mysli, což má za následek nejen řadu pozitivních změn v oblasti psychiky, ale i úpravu řady funkcí fyzického těla. Normalizuje se krevní tlak, zlepšuje se srdeční činnost, funkce dýchacího ústrojí, stabilizuje se nervový systém aj.

Při pobytu ve floatační vaně člověk zapomíná na vnější svět a je schopen se plně soustředit na to, co probíhá uvnitř jeho těla i mysli. Někteří relaxující přirovnávají pobyt ve floating tanku k působení drogy, neboť mimo vše, co již bylo řečeno, bývá rovněž přítomen pocit ničím nerušeného bezdůvodného štěstí.>

Příznivých a zajímavých účinků na lidský organismus je mnohem více, než zde můžeme popsat. Floating je bezesporu prostředkem, který umožňuje navrátit se k léčivým silám přírody a znovu procítit, jaké to bylo, když jsme se ještě nacházeli v bezpečném prostředí matčina lůna těsně před narozením, v maminčině bříšku, v perinatálním stadiu našeho vývoje, tedy v situaci, kterou všichni známe a v níž jsme se cítili dobře.

Příprava a vlastní floatace:

Jestliže se rozhodujeme, zda se položit do slaného roztoku ve floatační vaně, měli bychom mít na mysli některé důležité stupně procesu, do kterých vstupujeme.

Budeme-li pobyt ve floatační vaně brát jen jako běžnou koupel, nevyužijeme plně toho, co nám může nabídnout. Čím lépe budeme připraveni, např. četbou tohoto článku, tím lépe.

Čím méně stimulace uvnitř tanku, tím lépe. Věnujte pozornost výběru reprodukované hudby. Před vstupem do floatační vany raději hodinu, dvě nejezte. Nezapomeňte si dojít na WC, aby jste nemuseli zážitek přerušovat. Máte-li otevřené ranky na kůži, počkejte, až se zahojí nebo si je ošetřete vazelínou. Objeví-li se problémy z běžného života, registrujte je, ale nechte je zase odejít, neřešte je. Floatace je proces, kterým můžeme přivést k životu nové možnosti pohledu, nikoli místo, kde bychom měli problémy řešit.

Po ukončení pobytu ve floatační vaně se pokuste, udržet si positivní pocity a tělesné reakce co nejdéle. Pracujte s nimi aktivně, udělejte si poznámky, mluvte o zážitku se sympatizujícími přáteli. Pamatujte, že příznivý efekt doznívá i několik dnů. Ukončení floatace a postupný návrat do běžného života může být obohacením.

Opakování zkušenosti je na místě i pokud první pobyt ve vaně nesplnil Vaše očekávání. Problém může být právě ve Vašem očekávání a ne v tom, co se při floataci stalo nebo nestalo. Nespěchejte, vše má svůj vlastní čas.

Kdy tedy použít floating?

 • při bolestivém vertebrogenním syndromu krční, hrudní, bederní páteře na podkladě degenerativních změn i poúrazových stavů
 • po operacích krční i bederní páteře
 • po operacích výhřezu meziobratlových plotének
 • u vrozených vad páteře – skoliosy a kyfosy v dětském věku
 • při Scheuermannově nemoci
 • při revmatologických onemocněních
 • při degenerativních změnách kloubů – arthrosy
 • při poúrazových stavech kloubů – stavů po zlomeninách
 • po distoirsích, po zhmožděninách kloubů, po operacích kloubů
 • při náhradách kloubů
 • při lehčích formách periferních obrn
 • při depresích a stresech
 • při kožních onemocněních – lupenka, atopický ekzém
 • při únavovém syndromu - relaxační vliv
 • při pocitech úzkosti
 • celkově snižuje bolesti, zejména páteře, kloubů a svalstva