ZÁSADY SPRÁVNÉHO OPALOVÁNÍ

Kdo se může opalovat ?

   Každý, kdo se opaluje i na přírodním slunci. Osoby s citlivou pokožkou se dokonce opalují příjemněji a bezstarostněji, protože u opalovacích přístrojů ERGOLINE se na pokožku nedostanou paprsky UVB, které způsobují spálení.

Jaké jsou typy pleti ?

Typ pleti I pleť nápadně světlá, pihy, načervenalé vlasy, modrá barva očí , obvykle se nikdy neopálí, vysoký sklon ke spálení kůže
Typ pleti II pleť poněkud tmavší než u typu I, řídký výskyt pih, plavé až světle hnědé vlasy, modrá až šedá nebo zelená barva očí, obvykle možné mírné opálení, silný sklon ke spálení kůže
Typ pleti III normální pleť, pihy se téměř nevyskytují, tmavě plavé až hnědé vlasy, hnědá barva očí , obvykle dobré opalování, mírný sklon ke spálení kůže
Typ pleti IV pleť hnědá, žádné pihy, tmavé vlasy a tmavá barva očí, velice dobré opalování, téměř žádný sklon ke spálení

Jaké doby opalování se doporučují ?

   Ačkoli se za použití opalovací metody s paprsky UVA téměř nemusíte obávat spálení pokožky, měl by se zpočátku brát trochu ohled na individuální citlivost kůže:

  • Osoby s pokožkou necitlivou na slunce, která se rychle opaluje, mohou okamžitě začít s vyšším intervalem. Snášejí dobře i mírné prodloužení této doby v dalších dnech.
  • Osoby s pokožkou, která se opaluje normálně, začínají nejprve s kratším intervalem a zvyšují dávku s přibývajícím zabarvením.

Pozor! Při stanovení délky intervalů je třeba vycházet z typu přístroje, tedy počtu a typu opalovacích lamp.
Poraďte se, prosím, s obsluhujícím personálem.

ERGOLINE  Advantage 400 Twin power 26 x 160W a 14 x 100 W  , 3 obličejové výbojky 400W

Typy kůže : II. světlá III. normální IV. tmavá
1. opalování   5 minut   6 minut   8 minut
2. opalování   8 minut 10 minut 12 minut
3. opalování   8 minut 12 minut 12 minut
4. opalování   8 minut 12 minut 15 minut
5. opalování 10 minut 15 minut 15 minut
6. opalování 10 minut 15 minut 15 minut

Kolik opalovacích lázní je třeba?

   I zde přichází samozřejmě v úvahu individuální schopnost opalování, jako na přírodním slunci. Zpravidla se dosahuje u normálně hnědnoucí pokožky po 3 - 5 slunečních lázních překrásného rovnoměrného zabarvení. První sluneční lázně by se u normální pokožky měly provádět každý den, u citlivé pokožky každý druhý den. Jako pevné pravidlo platí: nanejvýš 10 slunečních lázní v průběhu 2 - 3 týdnů. Aby se udrželo již jednou dosažené hnědé zbarvení, stačí  1 - 2 sluneční lázně za deset dnů. Komise pro ochranu proti záření považuje 50 slunění v roce za neškodné.

 
Má se používat krém na opalování?

   Ne. Kosmetické krémy na opalování s ochranným faktorem mají odfiltrovávat agresivní paprsky slunce. Srovnatelné paprsky jsou však v záření solárií Ergoline obsaženy jen v minimálním množství, takže taková ochrana je zbytečná. Podstatnější je, aby se pokožka před každou sluneční lázní důkladně očistila od make-upu a dobře vysušila.

   Pro solární opalování jsou vhodné solární krémy, které pokožku vyživují vitamíny A , E a urychlují proces zbarvení pigmentu v pokožce. Solární kosmetika dodává pokožce vlhkost a tím zpomaluje proces stárnutí. Pokožka se stává hebkou, jemnou a pružnou. Krémy lze příjemně vtírat, vstřebávají se rychle, hluboko a beze zbytků do kůže.

Důležité upozornění

   Existují některé léky s vnitřní nebo vnější aplikací, které mohou značně zvyšovat citlivost pokožky vůči paprskům UV. Například: antibiotika - tetracyklin, chlorpromasin, sulfonamidy, antirevmatika, psoraleny jako meladinin, kyselina vitamínu A a deriváty. Během aplikace takových léků a krátce po ní je nutné vynechat sluneční lázně i opalování na přírodním slunci. V případě pochybností se předem informujte u ošetřujícího lékaře!

   Během procesu opalování bezpodmínečně zavřete oči a používejte dodávané ochranné brýle, nepropustné pro paprsky UV. V případě, že používáte kontaktní čočky, doporučujeme je na dobu opalování v soláriu vyndat a použít solární brýle.

   V žádném případě nepoužívejte opalovací stroj, jestliže je poškozený deskový filtr.

Tepelný erytém (zrudnutí kůže)

   U citlivé pokožky může v jednotlivých případech docházet k tepelnému erytému, tzn. pokožka silně zčervená trvalým působením infračerveného záření (tepelného záření). Toto zarudnutí není spálení kůže a po zdravotní stránce je nevýznamné. Intervaly opalování by se měly zkrátit, aby se dosáhlo pozvolného návyku.

Solárium a slunce v jeden den?

   Tomu by se mělo pokud možno zabránit, aby nedošlo k překročení denní dávky UV záření a tím ke spálení kůže.

Co dělat, když přece jen dojde ke spálení kůže?

   Mírné spálení je nejlépe nechat odeznít. To znamená udělat si několik dní přestávku ve slunění, ošetřit kůži prostředky, které jí dodají vlhkost (Panthenol) a hodně pít. V případě silného spálení, by jste měli vyhledat lékaře.

Proč se pleť neopálí na všech místech stejně?

   Vnitřní plochy rukou a nohou se opalují hůře, protože obsahují méně buněk tvořících pigment než ostatní kůže. Také obličej se neopaluje dobře, protože je zde od přírody tlustší rohovitá vrstva – speciálně pro ochranu UV-B. Pihy a pigmentové skvrny obsahují obzvlášť hodně pigmentů a tmavnou proto rychleji než jiné kožní partie. Také kožní partie, na kterých se leží, protože jsou hůře prokrveny. Chybějící kyslík může vést ke sníženému zabarvení melaninových pigmentů. Pro zhnědnutí „bez otlačených míst“ se zvláště hodí solária s ergonomicky tvarovanou plochou lůžka.

Je solárium vhodné také pro ženu v těhotenství?

   Pokud se nemusíte vyhýbat přirozenému slunci, smíte jít také do solária. Doba slunění však nemá být příliš dlouhá, aby se zabránilo všeobecnému zatížení těla. Opalování v době těhotenství může způsobit tvorbu pigmentových skvrn. V případě pochybností se zeptejte Vašeho lékaře.

Proč se neopálí jizvy a těhotenské proužky?

   Jizvy se neopalují, protože se skládají z tkáně, která většinou neobsahuje buňky tvořící pigment a tudíž ani nemohou zhnědnout. U těhotenských proužků jde o trhlinky v tkáni, ve kterých rovněž chybí pigmentové buňky.

Vyvolávají antikoncepční pilulky při opalování pigmentové poruchy?

   Užívání různých hormonálních preparátů způsobuje zvýšenou pigmentaci – zvláště v obličeji. Mnohé ženy to znají z těhotenství. Proč hormony vyvolávají pigmentové změny, se neví.